Vajon miért vagyunk tele függőségekkel a kávéivástól a dohányzáson át a kényszeres internetezésig? Miért érezzük magányosnak magunkat, miközben rengeteg ember vesz bennünket körül? Miért olyan stresszes az életünk, és miért egyre gyakoribb az elhízás, az allergia és a depresszió? Bereczkei Tamás új könyvében az evolúciós pszichológia perspektívájába helyezi ezeket a mindenkit foglalkoztató kérdéseket. Problémáink jelentős része abból fakad, hogy az evolúció során létrejött élettani, érzelmi és megismerési folyamataink nem tudják követni a civilizációnkban végbemenő szédítően gyors változásokat: a kettő között folyamatos elhangolódás keletkezik, és ennek testi és lelki következményei megnehezítik az életünket. A könyv számos témakörön keresztül, szisztematikusan és rengeteg háttérismerettel rendelkezve mutatja be a jelenségkört, a megvilágító erejű magyarázatokból pedig gyakran a lehetséges megoldásokra is fény derül. Van mit tanulnunk az őseinktől, legyen szó az észszerű táplálkozásról, a megfelelő fizikai aktivitásról, a közösségi hálóink kiépítéséről vagy éppen a gyermeknevelési szokásaink átalakításáról.
BERECZKEI TAMÁS az evolúciós pszichológia nemzetközileg elismert képviselője. Elsősorban az emberi viselkedés alapvető indítékaival és pszichológiai mechanizmusaival foglalkozik. Fő kutatási területe az önzetlenség és együttműködés problémaköre, emellett a machiavellizmus, a párválasztás, a szülői gondoskodás és a szocializáció kérdéseit is vizsgálja. Az MTA doktora, a Pécsi Tudományegyetem professzora, a Pszichológiai Doktori Iskola vezetője.




