Tisztelt Olvasó! Tíz évvel ezelőtt indítottuk útjára nagyobb lélegzetű képzőművészeti tárlataink sorozatát, melyet a Magyar Nemzeti Galériával való szakmai együttműködés keretében valósítunk meg. Az erdélyi viszonylatban előzmény nélküli kiállítás a 125 éve született Zsögödi Nagy Imre és ifjúkori pályatársai előtt kíván tisztelegni. Tudatosan helyezünk hangsúlyt Szőnyi István és különösen Aba-Novák Vilmos művészetére, ugyanis az útját kereső csíki művész a baráti szálak mellett szakmai példaképként te kintett rájuk. A budapesti Képzőművészeti Főiskola egykori növendékeiből verbuválódó rézkarcoló nemzedék” emblematikus alakjait mutatja be tárlatunk. Elmondhatjuk, hogy a főként Szőnyi, Aba-Novák, Korb Erzsébet és Parkó Károly által képviselt magyarországi neoklasszicista csoport művészetét átfogó módon bemutató monstre kiállítás (Árkádia tájain. MNG, 2002) mellé teljes joggal zárkózik föl a mintegy hatvan alkotást összehangoló, jelenlegi kurátori koncepció. Törekedtünk arra, hogy néhány erdélyi párhuzamot, kapcsolódási pontot is felvillantsunk: ezért Jándi Dávid, Mágori Vargha Béla, Mund Hugó, Szolnay Sándor műveit is beválogattuk. Érdemes megemlíteni, hogy a Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításán szereplő fő művekkel együtt magángyűjtemények fontos darabjai is helyet kapnak a Mikó-vár termeiben. Vitatható önmagában a fölvetés is, de nem lehet megkerülni a kérdést: van-e értelme nagy energiákat mozgósítani azért, hogy a Munkácsy-tárlatot követően a nagybányai művésztelepet, majd Csontváry Kosztka Tivadar után az Árkádia-kört mutassuk be az erdélyi közönségnek? Meggyőződésünk, hogy igen. A divatos irányzatok, a mainstream megjelenítése mellett továbbra is küldetésünknek tekintjük a nagyközönség számára talán kevésbé ismert, ám korszakos jelentőségű, ízlésformáló művészeti tárlatok megrendezését, amely arra is bizonyíték, hogy az erdélyi művészek legjava mindig a magyarországiakkal azonos színvonalon alkotott. Ezúton is megköszönöm Szücs György, Zwickl András és Zsákovics Ferenc művészettörténészek munkáját, továbbá azt, hogy a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria és a magángyűjtők térítésmentesen kölcsönözték műtárgyaikat a kiállítás számára. Ezen gondolatok mentén ajánlom szíves figyelmükbe a tartalmi és formai tekintetben egyaránt színvonalas kiállítási katalógust. Gyarmati Zsolt. igazgató Csíki Székely Múzeum
| Állapot: | jó állapotú antikvár könyv |
|---|---|
| Saját fotóval, újszerű, szép állapotú példány | |
| Kiadó | nincs megadva |
| Kiadás éve | 2018 |
| Oldalak száma: | 180 |
| Súly | 699 gr |
| ISBN | 2310014905627 |
| Árukód | SL#2112555169 |
| Kötés | kemény kötés |




